هلدینگ دیاکو


دپارتمـان تخصصـی وکالت

 نفقه چیست و شامل چه چیزهایی می شود؟

خرجی که برای گذراندن زندگی لازم و ضروری است و شامل خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه‌های بهداشتی درمانی، خادم در صورت نیاز یا مریض بودن و خرج تعلیم وغیره است.

نفقه فرزند چگونه محاسبه می‌شود؟

نفقه فرزند برعهده پدر می‌باشد اگر پدر با داشتن امکانات مالی از دادن نفقه فرزندش خودداری کند، مسئولیت کیفری دارد و فرزندان و یا کسانی که مسئولیت نگهداری فرزند را بر عهده دارند می‌تواند علیه او در دادگاه شکایت کند.

بر اساس ماده ۱۹۹۹ قانون مدنی، تامین نفقه فرزند به عهده پدر است در صورتی که پدر فوت نموده باشد، یا قادر به پرداخت نفقه فرزند نباشد، پرداخت نفقه به عهده پدربزرگ و در صورت فوت او به جد پدری و در صورتی که جد پدری هم فوت شده باشد، به عهده مادر خواهد بود، در صورتی که مادر نباشد یا مشکلات معیشتی داشته باشد، به عهده اجداد مادر و پدر یا مادربزرگ پدری یا مادر بزرگ مادری خواهد بود.

 فرزند تا چه زمانی مستحق دریافت نفقه خواهد بود؟
در قانون سن معینی برای پرداخت نفقه فرزند در نظر گرفته نشده و عرفا تا زمانی که فرزند شغل و درآمدی مشخص ندارد، پدر نسبت به نفقه او مسئولیت دارد. برای پسران تا ۱۸ سالگی تا زمانی که درخانه پدر تحصیل می‌کنند، حتی در صورت جدا نشدن  پدر و مادر، می‌توانند نفقه فرزند را مطالبه کنند ، اما پس از ۱۸ سالگی و اتمام تحصیل دیگر پدر وظیفه‌ای در قبال پرداخت نفقه ندارد. برای دختران تا زمانی که ازدواج نکرده‌اند می‌توانند درخواست نفقه گذشته را داشته باشند، اما اگر دختری ازدواج کند و پس از آن طلاق بگیرد، دادگاه دیگر برای نفقه گذشته او رای مثبت نمی‌دهد.

کارشناسی نفقه فرزند چگونه است؟
کارشناسی که مسئول رسیدگی به پرونده نفقه است با توجه به وضعیت اجتماعی و نیازهای فرزند و مدارک ارائه شده توسط مادر نفقه را مشخص می‌کند. از طرف دیگر موضوع زندگی مادر و اینکه در دوران نوجوانی از چه وضعیتی معیشتی برخوردار بوده ، مثلا اگر از وضعیت مرفهی برخوردار بوده، یا در منطقه گران قیمت ساکن بوده، این مساله باعث افزایش نفقه فرزند می‌شود.

مساله مهم اینکه اگر پدر و مادر از هم جدا شده وحضانت با مادر باشد و پدر منزل مسکونی را به مادر و فرزندان انتقال دهد، باز هم مکلف به پرداخت نفقه است. مساله دیگر اینکه برخی تصور می‌کنند اگر زن شاغل باشد و حضانت فرزندان را برعهده بگیرد، دیگر امکانی برای درخواست نفقه را ندارد، این اشتباه است و زنان شاغل که عهده دار حضانت هستند هم می‌توانند درخواست نفقه فرزند خویش را بنمایند.

در پایان اینکه ما نسبت به نیازهای فرزندان‌مان مسئول هستیم و باید تلاش کنیم که با فرزندانمان طوری که شایسته شخصیت آنهاست رفتار کنیم تا تربیتی درست داشته باشند و در آینده افراد موفقی در اجتماع شوند.

 

هلدینگ دیاکو
پرداخت نفقه

 


 

قبول وکالت در دعاوی مربوط به نفقه

 


 

- کلید واژگان : وکیل در کرج ، وکیل نفقه، وکیل نفقه در کرج، محاسبه مبلغ مفقه، نفقه در سال 1398 ، پرداخت نفقه فرزند، قانون نفقه

- لطفا در صورت باز نشر این مطلب ، حتما منبع ذکر شود . به این صورت ( وکیل در کرج )

- این مطلب توسط تیم توسعه و محتواسازی هلدینگ بین المللی دیاکو تهیه شده است .

 

کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین