هلدینگ دیاکو


دپارتمـان تخصصـی وکالت

همه چیز در مورد طلاق توافقی

موسسه حقوقی دیاکو یکی از برترین موسسه های حقوقی در کرج است که سالها در این حوزه فعالیت داشته است و به یکی از پر سابقه ترین موسسه های حقوقی تبدیل شده است 

باگرد هم آمدن برترین وکیل در کرج و بهترین وکیل خانواده در کرج ، دیاکو به یک مرکز تخصصی وکالت تبدیل شده است که باعث حاصل شدن بهترین نتایج میشود 

در ادامه درمورد طلاق توافقی و همه چیز درمورد طلاق توافقی مطالبی را ارائه میدهیم که مطالعه آن خالی از لطف نیست و بسیار کمک کننده خواهد بود

طلاق توافقی که از انواع طلاق خلع محسوب می‌شود و شرایط خاصی را می تواند در کمترین زمان ممکن برای افراد ایجاد کند، جزء آسان ترین روش های طلاق محسوب می شود اما در این بین، پیشنهاد ما به شما این است که از یک وکیل ماهر، متخصص و با تجربه در این زمینه استفاده کنید؛ چرا که وکیل به خوبی با چهارچوب قانون آشنایی دارد و می تواند در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را برای زوجین به وجود بیاورد. هرچه شرایط این نوع طلاق نسبت به دیگر طلاق ها ساده تر است، اما باز هم روش کار و دشواری خود را نشان می دهد.

با وجود وکیل در این زمینه به صورت کاملا قاعده مند می توان به شرایط و شرط و شروط توافقات رسیدگی کرد و بدون تضییع حق فردی صیغه طلاق را در پایان جاری نمود. در هر صورت طلاق اولین راه شاید باشد اما بهترین راه نیست و این جمله را همیشه به خاطر بسپارید.

طلاق توافقی

طلاق توافقی که شما در زیرگروه طلاق خلع می توانید از آن یاد کنید، به گونه ای است که اگر زندگی مشترک برای زوجین به هر دلیل ادامه دار نباشد، این طلاق می تواند چاره کار باشد که البته بر سر هر مسئله ای نمی توان از طلاق صحبت نمود. اما شرایط طلاق باعث می شود تا افرادی که واقعا اختلاف بزرگی دارند از آن استفاده کنند.

زن و شوهر زمانی که قصذ جدایی دارند  اگر این جدایی مورد توافق یکدیگر باشد، این باعث می شودتا برخی از حقوق های تعلق گرفته به افراد تعلق می گیرد کاملا منتفی شود و یا حتی از آن صرف نظر شود که هر کدام از مسائل را می توان به صورت فرئی و یا اصلی مورد بررسی قرار داد.

مراحل گام به گام طلاق توافقی

برای اینکه مراحل طلاق توافقی را به شکل صحیح مورد بررسی قرار دهید.

 1. مرحله اول در ابتدای کار در سامانه تصمیم طلاق برای گرفتن نوبت مشاوره ثبت نام کنید.
 2. مرحله دوم زوجین باید به مرکز مشاوره که خود انتخاب می کنند و یا دادگاه به آنها معرفی می کند مراجعه نمایند.
 3. مرحله سوم مشاور، گواهی را بر اساس اینکه زوجین با یکدیگر سازشی ندارند صادر می کند.
 4. مرحله چهارم زوجین باید به دفتر رسمی طلاق و ازدواج مراجعه کنند،.
 5. مرحله 5 دردر مورد حضانت فرزندان، نفقه ومهریه تصمیم گیری و توافق می شود.
 6. مرحله ششم جلسه دادرسی آغاز می شود.
 7. مرحله هفتم زوجین باید در جلسه حضور داشته باشند.
 8. مرحله هشتم صورتجلسه از طرف دادگاه به توافقات زوجین ارائه می شود.
 9. مرحله نهم برای تست عدم بارداری بسیار مرحله مهمی است که باید زوجه به پزشک قانونی مراجعه کند.
 10. مرحله دهم گواهی پاسخ عدم بارداری به دادگاه تحویل داده می شود.
 11. مرحله یازدهم رای طلاق توافقی صادر می گردد.
 12. مرحله دوازدهم شما باید رای دادگاه را به دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق تا حداکثر سه ماه برسانید و در صورت عدم انجام این کار مشکلات زیادی برای شما به وجود می آید.
 13. مرحله سیزدهم برای طلاق است که با حضور دو شاهد صیغه طلاق جاری می شود.

 همان گونه که می دانید رای طلاق یک رای قطعی نیست و شاید دوباره افراد نظر خود را تغییر دهند و به همین دلیل تا ۴۴ روز این اختیار را دارند تا از تصمیم خود صرف نظر کنند؛ چرا که تا 22 روز تجدید نظر خواهی و 22 روز فرجام خواهی برای زوجین وجود دارد.

 

طلاق توافقی
طلاق توافقی

 

مزیت طلاق توافقی

طلاق توافقی در بین انواع طلاق مزیتی نیز دارد. ازجمله مزایای این طلاق می توان به زمان بسیار کم آن اشاره کرد. به این دلیل که زوجین از لحاظ عاطفی شاید در این نوع طلاق کمتر ضربه ببینند؛ چرا که به واسطه توافقات خود از یکدیگر جدا می شوند و همان طور که می دانید، پروسه رسیدگی به درخواست طلاق زوجین در طلاق هایی مانند توافقی آن چنان زمان‌بر نیست؛ چرا که حضانت فرزندان، نفقه و مسائل این چنینی را با توافق یکدیگر حل می کنند و زمانی که از کارشناس قضایی در این زمینه افراد کمک بگیرند، کاملا طبیعی است که باید زمان بیشتری را برای رأی دادگاه در نظر گرفت. حتی در برخی از طلاق ها مانند عسر و حرج که ادعای زن باید بررسی شود نمی توان زمان کمی را در نظر گرفت. به همین دلیل این نوع طلاق با این نوع مزیت رو به رو است.

مدارک طلاق توافقی

مدارک لازم جهت طلاق توافقی به شرح زیر است:

 1. اصل شناسنامه زوج و زوجه
 2. تصویر واضح کارت ملی زوج و زوجه
 3. اصل عقدنامه ازدواج زوجین
 4. صورتجلسه توافقات زوج و زوجه برای طلاق به شکل توافقی
 5. آزمایش برای اطمینان عدم بارداری زوجه
 6. گواهی بکارت زوجه (البته اگر ادعایی زوجه بر نزدیکی داشته باشد) / نکته: بدین شکل زوجه می تواند به حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق اقدام کند.
 7. گواهی مبنی بر شرکت در جلسه مشاوره خانواده و البته غربالگری

8 نکته کلیدی مهم طلاق توافقی

نکات خاصی برای طلاق توافقی وجود دارد که شما باید به این نکات توجه ویژه داشته باشید:

 1. طلاق زن در زمانی که عادت ماهیانه است و به آن نفاس می گویند به هیچ عنوان امکان پذیر نیست و زوجه نمی تواند در این دوران برای طلاق اقدام کند.
 2. حتی تا زمانی که زن حامله است عده طلاق ادامه دارد، تنها در زمان وضع حمل عده به پایان می رسد و متاسفانه برخی از افراد به این موضوع توجهی ندارند.
 3. در برخی از شرایط که زوجه و زوج هیچ گونه توافقی با یکدیگر در مورد حضانت فرزندان ندارند، در دادگاه و طبق قانون در این حوزه تصمیم گیری می شود و همان گونه که می دانید تا ۷ سالگی فرزند به مادر و سپس به پدر تعلق می گیرد.
 4. همچنین با توجه به توافق بین زوجین پرداخت به مهریه رسیدگی می شود.
 5. با توجه به توافق زوجین می توان در مورد پرداخت نفقه به زن در دوران عده اشاره کرد، که متاسفانه برخی از آقایان پرداخت نفقه را در دوران عده شاید در توافقات قبول نکنند.
 6. پرداخت نفقه فرزندان باید کاملا توافقی به آن اشاره شود و اگر توافقی صورت نپذیرد، مرد باید عهده دار پرداخت نفقه فرزندان باشد.
 7. طلاق توافقی تنها برای عقد رسمی امکان پذیر است، برای دوران نامزدی شما نمی توانید از این طلاق استفاده کنید. ( بسیاری از افراد شاید با این موضوع آشنایی نداشته باشند که عقد و نکاح دائمی مطابق قانون به ارتباط رسمی زوجین منجر می شود و به هیچ عنوان این موضوع که زیر یک سقف باشند یا نباشند نمی تواند موضوع مهمی باشد و تنها دوران نامزدی به این دلیل که عقد و نکاحی صورت نگرفته است، در منظر قانون ارتباط رسمی شناخته نمی شود.)
 8. آن دسته ازایرانیانی که مقیم خارج از کشور هستند، جهت گرفتن طلاق توافقی تنها در کنسولگری ایران باید مراحل طلاق را دنبال کنند که در ابتدا درخواست کتبی خود را به کنسولگری ارائه می دهند و مراحل تایید، صدور و اجرای رای را اشخاص دارای صلاحیت کنسولگری به پایان می رسانند.

شرایط طلاق توافقی

درمورد شرایط طلاق به صورت توافقی شما باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. به هیچ عنوان ضرورتی وجود ندارد تا شما از دو وکیل مجزا استفاده کنید؛ چرا که زوجین می توانند یک وکیل را برای این کار انتخاب کنند و یا حتی زوجه می تواند فردی متخصص و باتجربه را جهت پروسه طلاق خود انتخاب و بدون حضور در دادگاه طلاق خود را عملی نماید.
 2. یکی از شرایط مهم دیگر طلاق توافقی این است که مشاوره و غربالگری قبل از طلاق شخصا انجام شود تا در پایان دوره گواهی لازم را برای ثبت دادخواست طلاق به شکل توافقی به دادگاه خانواده ارائه داده شود.
 3. حتی اگر زوجین برای این نوع طلاق به یکدیگر وکالت بدهند و یا حتی وکالت آن ها به وکیل دادگستری مربوط باشد، وکالتنامه طلاق از جمله مدارک بسیار مهم و ضروری شناخته می شود و چنانچه زوجین در خارج از ایران سکونت داشته باشند، بعد از طلاق می توانند تا سه ماه و 10 روز عده خود را نگه دارند.

چرا وکیل طلاق توافقی؟

وکیل طلاق توافقی امروزه می‌تواند به شما کمک کند تا شما هرچه سریعتر روند کسب حق و حقوق خود را به صورت تکمیلی در این نوع طلاق، بدون اینکه در دادگاه حاضر شوید بگیرید. حدودا ۱۰ تا ۲۰ روز کاری زمان لازم است تا پروسه دادگاه شما به پایان برسد. در این بین، دستمزد و هزینه‌ های مختلفی وجود دارد که شما برای داشتن وکیل حقوقی در این زمینه باید پرداخت کنید. اما چنانچه از یک وکیل ماهر و باتجربه استفاده کنید به صورت منصفانه مبلغ مناسبی را پیشنهاد می دهد. چنانچه شوهر برای این طلاق حضور نداشته باشد و زن وکالت طاق خود را داشته باشد باید هزینه وکیل را بیشتر در نظر بگیرد. اما در این بین، طلاق توافقی به مشاوره حقوقی بیشتری نیاز دارد و در این زمینه بهتر است از یک وکیل ماهر و با تجربه و البته متخصص استفاده کنید. بدین صورت است. طلاق های توافقی به این صورت است که یعنی توافقی برای حل اختلاف وجود ندارد و دیگر نمی‌توان به زندگی مشترک ادامه داد.

دیاکو با داشتن بهترین وکیل در کرج به یکی از برترین موسسه های حقوقی در ایران تبدیل شده است که با سالها فعالیت مستمر خود را به بهترین و پرسابقه ترین موسسه های حقوقی تبدیل  کرده است

 

کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین