هلدینگ دیاکو


دپارتمـان تخصصـی وکالت

هنگام خرید آپارتمان پیش فروش باید به چه نکاتی توجه کرد؟
در سال ۱۳۸۹ به منظور جلوگیری از اختلافات ناشی از خرید آپارتمان پیش فروش، ماده و تبصره‌ای تنظیم شد.
براساس این قانون به هر پیمانی که طی آن مالک رسمی زمین (که دراین قانون پیش فروشنده نام گرفته)، احداث و یا تکمیل واحد ساختمانی مشخصی را درآن زمین متعهد شود، آن آپارتمان درحین احداث و تکمیل پروژه ساخت وساز، پیش‌خریدار نامیده می‌شود.

فرایند پیش‌فروش آپارتمان
زمانی که صدور پروانه توسط شهرداری تنظیم شد، باید شناسه فنی مستقل برای هر اخذ شود که مشخصات آن کاملا بیان شود و با اخذ مجوز انتشار آگهی از مرجع صلاحیتدار، پیش‌فروشنده اقدام به صدور آگهی، ازروزنامه‌های کثیرالانتشار می‌کند.

تنظیم قرارداد
تنظیم قرارداد باید در مشاور املاک که نزدیک دفاتر اسناد رسمی است، صورت پذیرد و مشاوران املاک باید پس از انجام مراحل مقدماتی به دفترخانه برای تنظیم سند رسمی مراجعه نمایند.

درصورتی که مشاور املاک خود به تنظیم قرارداد بپردازد، مجرم تلقی می‌شود. اگر صاحبان ملک بدون تنظیم سند رسمی یا اخذ مجوز برای انتشار آگهی تقدیم به فروش کنند، به حبس نود و یک روز تا یک سال ، یا جریمه نقدی به میزان چهار تا ده برابر وجوه و اموال دریافتی، محکوم می‌شوند.

امکانات واحد آپارتمانی
ازجمله مسائل مهمی که باید در قرارداد ذکر شود، امکانات واحد آپارتمانی پش‌فروش شده است، مانند شماره طبقه، شماره واحد، مساحت واحد، تعداد اتاق‌ها، انباری، پارکینگ، وسایل گرمایشی و سرمایشی، تعداد واحدهای کلی ساختمان، نوع مصالح، نمای بیرونی آن و یا در مورد هر چیزی که در مورد شناسنامه فنی و پروانه ساخت درهر واحد قید شده می‌تواند درآن موثر باشد.

تعیین قیمت آپارتمان
قیمت آپارتمان باید به صورت کامل مشخص باشد و نحوه پرداخت و تعداد اقساط نیز باید طبق توافق طرفین ذکر شود.
با توجه به مهم بودن مسئله آپارتمانهای پیش‌فروش و اعتماد بعضی از مردم به افراد کلاهبردار و ندانستن قانون، موارد مهم قانونی دیگری وجود دارد که دربخش دوم به آنها پرداخته خواهد شد.

 یکی از مسائل مهمی که ما در جامعه با آن رو برو می‌شویم مشکلاتی ناشی از خرید آپارتمان است که در بالا قوانینی گفته شد که در اینجا مروری بر آنها و بعد از آن در مورد بقیه موارد توضیحاتی ارائه خواهد شد.

۱- کارهای مقدماتی که برای قرارداد انجام می‌شود.
۲- تنظیم قرارداد که خریدار باید بعد از انجام کارهای مقدماتی به دفتر اسناد رسمی نزدیک مراجعه و برای تنظیم سند اقدام کند.
۳- امکانات واحد آپارتمانی که باید در قرارداد ذکر شود ازجمله تعداد واحدها، مساحت و غیره.

بیمه آپارتمان
از وظایف پیش ‌فروشنده بیمه مسئولیت است در قبال خسارتی که از بنا یا تجهیزات و رعایت نکردن موازین قانونی است که اگر خسارت وارد شده بیش از مبلغ بیمه باشد، پیش فروشنده ضامن ما به تفاوت است.

مساحت آپارتمان
در قوانین مربوط به پیش فروش اگرمساحت واحد تا ۵ درصد بیشتر باشد، خریدارمی‌تواند معامله را فسخ کند و همچنین اگرمساحت واحد تحویل داده شده کمتر از۹۵ درصد باشد، بازهم پیش‌خریدار می‌تواند معامله را فسخ کند.

قوانین مربوط به داور
تعیین داور برای هردو طرف قرارداد است و هر دو موظفند داوران خود را معرفی کنند و یک هیات داوران از طرف داوران ، یا نفر سومی که بر داوریشان توافق داشته باشد و اگر نتوانستند بر داورسوم توافق کنند، یک داور از رئیس دادگستری شهرستان برای آنها تعیین می‌شود ویا ازکارشناسان دادگستری نیز می‌توانند کمک بگیرند.
در حال حاضر قراردادهای مشارکت در ساخت درصلاحیت دادگاه‌های عمومی محل وقوع مال است و موضوع ارجاع داوری منتفی است.

تحویل آپارتمان پیش فروش شده
پس از انجام کار ساختمانی در مدت زمان معین در قرارداد، با تايید مهندس ناظر، خریدار می‌تواند با ارائه مدارکی بر انجام تعهدات خود دردفتر خانه اسناد رسمی درخواست انتقال را به نام خود داشته باشد. درصورتی که پیش فروشنده ظرف ده روز از انتقال سند خودداری ورزد، دفتر خانه به تنظیم قرارداد به نام خریدار اقدام می‌کند.
اداره ثبت واسناد و املاک محل وقوع موظف است نسبت به تفکیک و پیش فروش بنا به درخواست ذی نفع اقدام کند.

عدم تحویل اپارتمان پیش فروش شده
در صورت عدم تحویل می‌توانید با هماهنگی واحدهای دیگر دادخواست الزام فروشنده به انجام تعهدات را بدهید، در صورت متواری بودن پیش ‌فروشنده، از دادگاه بخواهید که اموری که در تعهد فروشنده بوده توسط خریداران انجام شود و هزینه آن بر عهده فروشنده قرار بگیرد تا بتوانید به محکومیت فروشنده به پرداخت مبالغ مذکورتوقیف اموال وی را از دادگاه بگیرید.

آیا جریمه تاخیر دیرکرد در آپارتمان قابل مطالبه می‌باشد؟
برای مطالبه خسارت درتحویل، به شورای حل اختلاف مراجعه و بعد آن طبق نظر کارشناس دادخواست خود را تقدیم کارشناس کنید.

 


جهت مشاوره حضوری و یا تلفنی ( با وکیل رسمی دادگستری ) تماس بگیرید : 02632400680


این مطلب در واحد تولید محتوای دپارتمان حقوقی و وکالت دیاکو تهیه شده است .

کلید واژه گان : هنگام خرید آپارتمان پیش فروش باید به چه نکاتی توجه کرد, پیش فروش آپارتمان, پیش خرید آپارتمان, قانون پیش خرید آپارتمان, قانون پیش فروش آپارتمان, وکیل در کرج, وکیل جهت پیش خرید آپارتمان

کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین