هلدینگ دیاکو


دپارتمان تخصصی جواز تاسیس صنایع

یک طرح توجیهی همانطور در بخش اول به آن اشاره شد، توجیه نمودن سرمایه گذار، ائم از بانک، سازمان یا  شرکت تنظیم می‌گردد که براساس آن سرمایه‌گذار  راحت‌تر می‌تواند تصمیم بگیرد که در شرکت مورد نظر  سرمایه‌گذاری کند یا نه. در این بخش به ادامه توضیخحات درباره طرح توجیهی می‌پردازیم.

طرح توجیهی سندی است که به منظور  اخذ جواز تاسیس  و گرفتن وام‌های بانکی ارائه می‌شود.  که در آن نحوه سود و زیان و سرمایه شرکت که شامل سرمایه ثابت و سرمایه در گردش، بازدهی سرمایه دوره برگشت و غیره می‌شود، بیان خواهد شد.

مطالب پیشنهادی:

طرح توجیهی یک پروژه یا فعالیت تجاری در هر سازمان اقتصادی بزرگ و کوچک به عنوان یک سند اصلی تلقی می‌شود و مقیاسی برای کارمندان و مدیران خواهد بود تا بتوانند میزان موقعیت‌های خود و شرکت را بسنجند.

اولین بخشی که توسط هیئت ارزیابی مطالعه خواهد شد. معرفی متقاضی طرح توجیهی است. طریق بخش اهمیت متقاضی دریافت تسهیلات مورد بررسی خواهد قرار خواهد گرفت و سوابق مدیریتی اطلاعات سهامداری شرکت، تصویر مجوزها یا موافقتنامه‌های اصولی از ارگان‌های مربوطه،  تشریح کامل توانمندی‌های متقاضی، از جمله فاکتورهای مهمی است که توسط بانک مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در مطالعات فنی طرح توجیهی، شناخت مشخصات شیمیایی و فیزیکی محصول و معرفی مواد اولیه اصلی و کمکی در طرح معرفی خواهند شد. انجام مطالعات فنی باید با دقت بالا انجام شود به این علت که این مطالعات به طور مستقیم در مطالعات مالی موثر است.

از دیگر موارد نگارش فنی می‌توان به نگارش شرح مبسوطی از فرآیند تولید محصول دانش فنی مورد استفاده  و تهیه نوع نمودار   OPCو  FPCو مشخص نمودن ماشین آلات و تجهیزات هر یک از ایستگاه‌های تولیدی، شناسایی خط تولید و سیستم‌های کنترل کیفیت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 از دیگر موضوعات بخش فنی مطالعات زیست محیطی و اجتماعی طرح توجیهی است که عدم توجه به آن در طرح توجیهی خصوصاً در طرح توجیهی معدنی و عدم پارامترهای زیست محیطی،

تاثیر مستقیم بر معیشت  مردم منطقه دارد.

در مطالعات مالی و اقتصادی بابت میزان حجم سرمایه‌گذاری ثابت و در گردش طرح توجیهی باید به صورت ریز تفسیر و شفاف‌سازی شود. مانند هزینه‌های سرمایه‌گذاری مانند خرید ماشین‌آلات،  هزینه خرید زمین، هزینه خرید مواد اولیه، تامین سوخت، تامین نیروی انسانی تجهیزات و استهلاک ماشین آلات، مشخص کردن قیمت محصول و میزان درآمد سالیانه میزان سود‌ دهی طرح مشخص می‌شود .

در نوشتن طرح توجیهی اقتصادی چند نکته نیز باید مورد توجه قرار بگیرد که عبارتند از:

استراتژی بازاریابی و چگونگی شروع و انجام فعالیت از طریق اینترنت یا  از طریق تبلیغات تبلیغات کاغذی ، رادیو ، تلویزیون  و یا محاسبه کردن میزان هزینه‌های تبلیغات باید مشخص شود.

مشخصات کالا و خدمات و تفاوت آن با دیگر محصولات، مقایسه آن با بازارهای   داخلی و

بازارهای  بین‌المللی، از لحاظ عملکرد کمی و کیفی بیان شود. توضیح کامل در مورد محصولات از مواد خام تا نهایی و قیمت اعلام شود.

 محل مورد نظر نیز بسیار حائز اهمیت است و محل باید  رابطه مستقیم با بازار مورد نظر داشته باشد و میزان دسترسی آن به محل سکونت کارمندان دسترسی مواد خام و فروشگاه‌های مجاور و وضعیت تجاری آنها مورد بررسی قرار گیرد .

استفاده از روشهای بایگانی مثلاً چه نوع سیستمی را انتخاب کرده‌اید، تجربه و تحلیل نوع

گزارش‌ها توسط حسابداری و گزارشات مالی باید مشخص شود.

 بیمه کالاهای مصرفی در زمان حمل و نقل ، بیمه اتومبیل ، بیمه ملک و بیمه کارکنان و انواع متناسب با کار خود بیمه در نظر گرفته شود.

توجه به مسائلی مانند مسائل امنیتی شرکت مثلاً اگر داده‌های چاپی را دور بریزید و از کاغذ خردکن استفاده می‌شود. نوع امنیتی اقدامات امنیتی باید به دقت شرح داده شود.

اخذ جواز تاسیس در کرج، نگارش طرح توجیهی احداث گلخانه، طرح توجیهی اقتصادی، طرح توجیهی شهرداری، طرح توجیهی کشاورزی ، طرح توجیهی موسسه خیریه،  اخذ پروانه بهره‌برداری در کرج را به متخصصان حقوقی دیاکو بسپارید.

کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین