هلدینگ دیاکو


دپارتمان تخصصی ثبت شرکت

برای شروع  کسب و کار جدید، داشتن هدف از پیش تعیین شده ضرورت دارد. این هدف نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و حرفه‌ای  است که از نظر مالی و اجرایی می‌توان مهمترین قدم برای رسیدن به مقصد باشد.

اولین و ابتدایی‌ترین گام‌ها برای شروع یک کسب و کار جدید ثبت شرکت و آگاهی از قوانین ثبت آن است. افراد با هدف نوآوری در کار و ارائه ایده‌های جدید مانند طراحی وب سایت‌های اینترنتی برای ثبت شرکت اقدام می‌کنند و بعضی نیز بدون داشتن هیچ ایده‌ای اقدام به ثبت شرکت می‌کنند که عموما چیزی به جز ناکامی در پی ندارد.

در ایران ثبت شرکت‌ها بر اساس نوع و هدف به شکل‌های گوناگون تقسیم می‌شود. در زمان‌های گذشته قوانین ثبت شرکت با صرف زمان اداری بسیار زیاد همراه بوده است. علاوه بر زمان رفت و آمدهای اداری نیز کاری بسیار طاقت فرسا بوده است. اما امروزه با الکترونیکی شدن و با صرف زمان بسیار کم و هزینه ثبت کمتر از گذشته شرکت‌ها به راحتی قابل ثبت می‌باشد و این کار باعث گسترش ثبت انواع شرکت خدماتی و بازرگانی شده است. شرکت‌ها ثبتی نیز با الکترونیک کردن مراحل ثبت بار زیادی را از دوش مخاطبان برداشته‌اند. مثلاً ثبت شرکت در تهران، ثبت شرکت در کرج و غیره.

برای مطالعه بیشتر:

شرکت تضامنی چیست؟

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص چیست؟

به چه علت ثبت شرکت اهمیت و ضرورت دارد ؟

۱- ثبت شرکت موجب می‌شود کلیه فعالیت‌های شرکت اعم از فعالیت‌های مالی ،حقوقی، اجرایی، بیمه‌ای و غیره جنبه قانونی پیدا کند.

۲- ثبت شرکت موجب می‌شود که یک شرکت در سطح ملی و حتی بین المللی مطرح شود.

۳- با ثبت کردن شرکت، ثبت برند برای تولیدات محصولات شرکت امکان پذیر می‌گردد.

۴- با ثبت شرکت می‌توان قراردادهای خود را با ارگان‌های دولتی و خصوصی عقد نمود.

۵- ثبت شرکت سبب بهره‌مندی از مناقصات و مزایده‌های دولتی با بیشترین سود می‌شود.

۶- با ثبت شرکت می‌توان قراردادهای کلان با سرمایه گذاران بزرگ منعقد کرد.

۷-ثبت شرکت باعث می‌شود تا برنامه‌های شرکت جنبه رسمی و قانونی کند.

۸- کلیه قراردادها و اسناد ثبت شرکت به رسمیت شناخته می‌شود.

۹- ثبت شرکت موجب می‌شود که میزان سهام و سود هر شخص مشخص شود و از این طریق سهام‌داران و موسسین و شرکا از شرکت و کلیه قراردادهای شرکت اطمینان حاصل کنند .

اولین اقدام برای ثبت شرکت چیست؟

اولین قدم می‌تواند پیدا کردن شریک باشد چرا که حداقل  تعداد شرکا برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود دو نفر، شرکت سهامی خاص و عام سه نفر است .

برای این کار بهتر است کسی را انتخاب کنید که به او اطمینان دارید. مسئولیت و حق رای سهامداران با توجه به سرمایه اولیه‌شان تعیین می‌شود.

 

چگونگی ثبت نام در سامانه ثبت شرکت

برای درخواست ثبت شرکت می‌توانید از راهنمایی مشاوره حقوقی ثبت شرکت‌ها استفاده کنید یا به مؤسسه حقوقی دیاکو مراجعه نمایید. دیاکو متخصص ثبت شرکت با کمترین هزینه در کرج است.

با مراجعه به موسسه دیاکو می‌توانید فرم پذیرش شرکت را با دقت کامل پر نمایید. مرحله اول اطلاعات متقاضی است که باید در آن مشخصات خود را وارد نمایید.

چگونگی انتخاب نام مناسب برای شرکت از دیگر مراحل مهمی است که در موقع ثبت شرکت باید مورد توجه قرار گیرد. این مرحله را نام درخواستی می‌نامند. زیرا باید اسامی مورد نظر را بدون ذکر کلمه شرکت در ابتدای آن وارد کنید و با توجه به اولویت نام مجاز هستید ۵ نام شرکت را انتخاب کنید تا نهایتا یکی از آنها انتخاب شود.

در مرحله بعد مشخص کردن موضوع فعالیت و مدت زمان فعالیت الزامی است و باید مدت و موضوع فعالیت اصلی را با گزینه فعالیت محدود یا نامحدود مشخص کنید.

مرحله اطلاعات مرکز اصلی که با وارد کردن آدرس شرکت انجام می پذیرد باید کدپستی محل مورد نظر را از اداره پست گرفته و در موقع ثبت شرکت مورد استفاده قرار دهید.

یکی دیگر از مراحل مهم ثبت شرکت داشتن سرمایه اولیه است. این مرحله سرمایه شخص حقوقی نام دارد. در این مرحله باید حداقل سرمایه مورد نظر خود را تعیین نمایید. شرکتهای سهامی باید سهم ارزش اسمی آنها در این مرحله ثبت شود و حداقل سرمایه برای تأسیس یک شرکت با مسئولیت محدود ۱۰۰ هزار تومان است.

تقسیم‌بندی شرکت‌ها بر چه اساسی است؟

طبق اصل 44 قانون اساسی، نظام اقتصادی ایران به سه بخش تعاونی، دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود.

اما در حالت کلی شرکت‌ها به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، شرکت‌های دولتی که بنا و اساس آن دولتی است و بیش از ۵۰ درصد سرمایه آنها به دولت تعلق دارد و سرمایه گذاری آن از طریق دولت صورت می‌گیرد.

شرکت‌های مدنی منظور از شرکت‌های مدنی شرکت‌هایی هستند که فعالیت افراد به صورت  مشترک بوده و  عمده فعالیتهایش در زمینه خرید و فروش خدمات و یا کسب و کارهای دیگر انجام می‌شود. در این نوع شرکت‌ها سهام و ضرر زیان بین همه شرکا یکسان برآورد می‌شود.

شرکت‌های تجاری شرکت‌هایی هستند که هدف آنها تجاری است و خصوصیات آنها مشخص بودن سود و زیان و مبادلات بازرگانی و تجاری و سازمانهای مستقل بوده و با همکاری دو یا چند نفر انجام می پذیرد.

ثبت شرکت
ثبت شرکت

 

آیا ثبت شرکت نیاز به مدرک تحصیلی دارد؟

به طور کلی  در ثبت شرکت نیاز به مدرک تحصیلی نمی‌باشد مگر اینکه در زمینه موضوعاتی که فعالیت آنها لازمه ارائه مدارک دانشگاهی باشد مانند استفاده از کلمه مهندسی و یا فنی مهندسی و یا گروه مهندسین که کاربرد هر یک واژه نیازمند ارائه مدارک جداگانه است مثلاً در شرکت مهندسین و در زمان تحویل مدرک بیش از یک مهندس ارائه می‌گردد.

جهت استفاده از کلمه فنی مهندسی ارائه یک مدرک مهندسی و یا فنی مهندسی در زمان تحویل مدارک برای ثبت شرکت الزامی است.

همچنین جهت ثبت موسسه حقوقی لازم است حداقل یک مدرک شناسایی کارشناسی حقوق ارائه شود که باید متعلق به یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت باشد که در موسسه حقوقی حداقل یک نفر از وکلای موسس باید دارای بیش از ۱۰ سال سابقه وکالت دادگستری باشد.

سایر موضوعات مانند ثبت شرکت بیمه، داشتن حداقل مدرک کارشناسی بیمه و ثبت شرکت طراحی سایت،حداقل باید دارای مدرک کارشناسی باشد و موسسه پیمانکاری نیز باید آخرین مدرک تحصیلی کارشناسی باشد.

برای ثبت شرکت چه تشریفاتی لازم است؟

برای آنکه برای متقاضیان تشریفات لازم فراهم شود باید مدارک مورد نیاز با توجه به نوع شرکت داخلی یا خارجی، باید تهیه گردد. مدارک ذیل عموما الزامی است:

۱- تهیه اساسنامه ثبتی شرکت

۲- تهیه اظهارنامه یا تقاضانامه ثبتی شرکت

۳-تهیه صورتجلسه مجمع عمومی موئسسین

۴- تعیین مجوز فعالیت شرکت تهیه گواهی بانکی مبنی بر ۳۵ درصد سرمایه اولیه

۵- تشریفات لازم برای ثبت شرکت خارجی

۶- مشخص کردن نوع شرکت ثبتی

۷- مشخص نمودن فعالیت و موضوع کاری

۸-مشخص نمودن شماره ثبت شرکت‌ها

۹- معرفی ثبت و نمایندگان جدید شرکت ثبتی

۱۰-معرفی سایر شعبات شرکت در ایران

۱۱-مشخص نمودن تابعیت شرکت

مدارک فوق باید به زبان فارسی ترجمه سپس به شعب شرکت‌های خارجی به تایید نمایندگان شرکتهای متبوع رسیده و گواهی تایید آنها صادر شود.

ثبت شرکت
ثبت شرکت

 

آیا برای ثبت شرکت به کارت پایان خدمت نیاز است؟

جهت ثبت شرکت به کارت پایان خدمت نیاز نیست. برای ثبت فقط اصل کارت ملی و شناسنامه  یا کپی برابر با اصل خود متقاضی  و اعضا و گواهی عدم سوء پیشینه مورد نیاز است.

شماره ثبت شرکت را چگونه دریافت کنیم؟

پس از اتمام کارهای مربوط به ثبت شرکت، اداره ثبت شرکت‌ها ،شماره ثبت به شرکت تخصیص می‌دهد که دارای اهمیت زیادی است و از  زمان ثبت شرکت به بعد، با این شماره شناخته می‌شود. از آنجایی که ممکن است نمونه‌ای شبیه به این شماره وجود داشته باشد به همین دلیل سازمان املاک و اسناد کشور شماره دیگری به نام شماره ملی به افراد حقوقی اختصاص می‌دهد این شماره ۱۱ رقمی بوده و مربوط به شرکت است.

 شماره ملی اشخاص حقوقی دارای چه ویژگی های مهمی است؟

۱- یکی از مشخصات شماره ملی اشخاص حقوقی این است که مانند شناسنامه، راه شناسایی هویت شرکت یا موئسسه می‌باشد.

۲- این شماره ثابت و بدون تغییر است.

۳- اگر شرکت شماره ثبت نداشته باشد مجاز محسوب نمی‌شود.

۴-راهی برای مطالعه شناسنامه شرکت‌ها است .

۵- تا زمانی که شرکت دایر است با این شماره قابل شناسایی است.

۶- شماره ملی اشخاص حقوقی مهمترین مشخصه در استعلام ثبت شرکتها است. به این وسیله شناسنامه هویت اشخاص در سازمان های ثبت املاک اسناد کشور، اتاق بازرگانی، سازمان اوقاف و مدیریت و برنامه‌ریزی قابل شناسایی است.

چگونه می‌توانیم  قانونی بودن شرکتها را استعلام کنیم؟

جهت استعلام قانونی بودن شرکت‌ها و موسسات باید به سایت اداره ثبت اسناد و املاک کل کشور مراجعه کرد. همچنین از جمله راه‌های مطمئن جهت استعلام قانونی بودن شرکت‌ها مراجعه به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی است .این سامانه در صورت ثبت شرکت مورد نظر اطلاعات لازم از ثبت آن را در اختیار فرد قرار می‌دهد در صورتی که اطلاعاتی در استعلام یافت نشد، نشان‌دهنده غیر قانونی بودن شرکت است.

اگر وبسایتی اینماد داشته باشد می‌توان با کلیک بر روی آن به اطلاعات مفیدی در خصوص آن شرکت یا موسسه کسب نمود.

جهت اطلاعات بیشتر به موسسه دیاکو مراجعه نمایید.

کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین