هلدینگ دیاکو


دپارتمان تخصصی
ثبت طرح صنعتی

در قانون ثبت اختراعات‌، طرح‌های صنعتی ‌و علائم تجاری، هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هر گونه شکل سه‌بعدی با خطوط‌، رنگها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌.

اگر بسته‌بندی منحصر به فردی را ابداع کرده‌اید یا هرگونه تغییر شکل ظاهری یک محصول که باعث زیبا شدن محصول تولیدی شما گردیده، باعث جذابیت آن برای مصرف کننده شده است، قبل از افشای آن  بهتر از آن را ثبت نمایید.

مطالب پیشنهادی:

یکی از مهمترین حقوق مالکیت معنوی ثبت طرح صنعتی است که مشخصات شکل و ظاهر  و ترکیب خطوط و رنگ کالا  اشاره و توجه دارد.

 

 طرح‌های صنعتی قابلیت ثبت شدن را دارند که جدید و اصیل  باشند.

 

 طرح‌های صنعتی می‌تواند شامل پوشاک، صنایع دستی، ابزارهای فنی و پزشکی باشد یا انواع ساعت و جواهرات و اقلام لوکس را شامل شود.

 

ثبت طرح صنعتی به مالکین حق انحصاری استفاده از بهره‌مندی و کلیه حقوق و مزایای  آن را می‌دهد ثبت طرح صنعتی باعث می‌شود از نسخه‌برداری غیر مجاز و تقلید توسط اشخاص ثالث جلوگیری کرد.

ثبت طرح صنعتی
ثبت طرح صنعتی

همچنین ثبت طرح صنعتی باعث فعالیت تجاری و رقابت عادلانه می‌شود. طرح‌های صنعتی ثبت شده جزو دارایی‌های مالکان محسوب می‌شود و باعث افزایش ارزش  یک شرکت و  محصولات آن می‌شود. هرچه تبلیغ برای طرح بیشتر باشد، ارزش آن برای شرکت بیشتر است.

 

صاحبان طرح صنعتی ثبت شده قادرند با اجازه به بهره‌برداری از طرح به شخص دیگر برای مدت مشخص از امتیازات لازم بهره‌مند گردند.

 

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی اشخاص حقیقی

 

کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی

 

 ۶ عکس از زوایای مختلف

 

تلفن ثابت، همراه و ایمیل متقاضی

 

 

 مدارک مورد نیاز ثبت طرح صنعتی برای اشخاص حقوقی

 

 کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای شرکت

 

 کپی شناسنامه و کارت ملی طراح

 

 کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت و ثبت آخرین تغییرات شرکت

 

عکس از ۶ زوایای مختلف

 

آدرس،  کدپستی و تلفن همراه صاحبان  امضای شرکت

 

 

برای ثبت طرح صنعتی داخل کشور  و خارج از کشور می‌توانید به موسسه حقوقی دیاکو مراجعه نمایید.

 

دیاکو در کرج  می‌تواند در صورت عدم مغایرت قانونی به نام متقاضی به ثبت می‌رساند و تحت حمایت قانونی قرار خواهد داد.

 

 

ثبت طرح صنعتی خارج از کشور

 

ثبت ملی : در این ثبت متقاضی برای انتخاب کشور مورد نظر با انتخاب وکیل  با  مراجعه حضوری، کلیه مدارک مورد نظر را ترجمه و پس از تایید مراجع ذیصلاح به اداره مربوطه ارائه

می‌نماید.

 

 ثبت منطقه‌ای : گروهی از که کشورهای معاهده همکاری منطقه‌ای را ایجاد نموده و در صورت ثبت در یکی از کشورهای عضو ، سایر کشورهای عضو معاهده عضو آن معاهده را مورد حمایت

قرار می‌دهند.

 

ثبت بین المللی : ابتدا باید گفته شود که در هیچ نقطه‌ای از جهان سیستمی وجود ندارد که شما طرح صنعتی، اختراع ، علامت تجاری یا نشان جغرافیایی مورد تقاضای خود را در یک کشور ثبت نموده و در سایر کشورها حمایت شود.


برای ثبت بین المللی شما طبق موافقت نامه لاهه، اتباع هر یک از کشورهای عضو موافقتنامه می‌توانند با تکمیل یک تقاضانامه بین المللی به بخش اجرای معاهده لاهه مستقر در سازمان جهانی مالکیت معنوی  درخواست خود را تسلیم نمایند، در صورت پذیرش درخواست در کشورهای مورد تقاضا مورد حمایت قرار خواهد گرفت اما کشورهایی که تقاضای را رد کردندمی‌توانند مورد اعتراض درخواست کننده قرار گیرد اگر هم تقاضا مجدداَ رد شود، تحت حمایت قانون آن کشور نخواهد بود. ایران جزء این موافقت نامه نیست.

 

 

طرح‌ صنعتی در ایران و دیگر کشورها باید ثبت شوند تا مورد حمایت قرار گیرند. بهره‌برداری از طرح‌های صنعتی ثبت شده توسط اشخاص ثالث منوط به موافقت مالکان است. این حق شامل ساخت، فروش و وارد کردن اقلام حاوی طرح‌های صنعتی ثبت شده می‌باشد. اگر شخصی بدون موافقت مالک  طرح و حقوق ناشی از آن را مورد استفاده قرار دهد، مالک می‌تواند در دادگاه اقامه دعوا نماید.

 

هنگامی که مالک طرح به شخص ثالث اجاره می‌دهد که از طرح  استفاده کنند که به آن شخص‌ آن حق را واگذار نماید، در چنین مواردی دو طرف قرارداد را امضا می‌نماید و شرایط و حدود موافقتنامه به آن به صراحت قید می‌کنند.

 

 در صورتی که می‌خواهید طرح صنعتی خود را در تهران، کرج، مشهد، تبریز، اصفهان و دیگر شهرها و  یا در خارج از کشور به ثبت رسانید با موسسه حقوقی دیاکو تماس حاصل نمایید.

کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین