هلدینگ دیاکو


دپارتمان تخصصی ثبت برند

قانون برای هر شخصی که فعالیت فکری و ذهنی در زمینه‌های مختلف هنری، صنعتی، علمی و  ادبی داشته باشد، حقوقی را در نظر گرفت که به آن مالکیت فکری و معنوی می‌گویند. مالکیت فکری خلاقیت ذهن است برخلاف مالکیت جسمی  مانند خانه، ماشین، مالکیت فکری وجود خارجی ندارد.

حقوق مالکیت فکری به معنی  حمایت از حق بهره‌برداری از خلاقیت منحصر به فرد یک شخص  است. مالکیت فکری برای شرکت مفید است. مثلاً می‌تواند به عنوان ابزاری برای تبلیغات و ثبت برند و ایجاد اعتبار برای شرکت در نظر گرفته شود.

مطالب پیشنهادی:

حقوق مالکیت فکری و معنوی  مربوط به چه کسانی است؟

 

حقوق مربوط به مالکیت فکری مربوط به کسانی است که آن را خلق کرده باشند، از گیرنده و خالق قبلی آن را خریداری کرده باشند، صاحب برندی باشند که تبدیل به علامت تجاری آنها شود.

مالکیت فکری قابلیت انتقال دارد و می‌تواند بیشتر از یک نفر مالک را دارا باشد و متعلق به کسب و کار باشد.

مالکیت فکری به مالکیت صنعتی و کپی رایت تقسیم‌بندی می‌شود. مالکیت صنعتی شامل ثبت اختراع،  ثبت علامت تجاری و اسرار تجاری می‌شود.

 

علامت تجاری

علامت تجاری می‌تواند به صورت کلمات ، تصاویر یا صدایی که برند شرکت را به نمایش ‌گذارد، معرفی شود. این علامت نشان دهنده محصول یا خدمت شرکت می‌باشد.در حقیقت علامت تجاری منحصر کننده کالا و خدمات در مشاغل می‌باشد.

 

طبق ماده ۳۱ قانون ثبت اختراعات حق انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق قانون به ثبت رسانده باشد.

 

ثبت اختراع

با ثبت اختراع، مخترع حق استفاده و فروش اختراع را می‌دهد. فرد با ثبت اختراع می‌تواند دیگران را از هرگونه عملی با اختراع منع کرده  است.

موسسه  حقوقی ثبتی دیاکو  یکی از معروفترین موسسات ثبت برند، ثبت علامت تجاری یا لوگو ، ثبت مالکیت فکری و معنوی است. این موسسه انواع کارهای ثبتی را در کرج، ‌تهران، اصفحان، مشهد، تبریز همدان، رشت ،سبزه‌وار، شیراز و دیگر شهرها به صورت آنلاین بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می‌دهد.

طبق ماده یک قانون اختراع، اختراع ثبت فکر فرد یا افرادی است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده خاص را ارائه می دهند و مشکلی را در یک حرفه، فناوری، صنعت و مانند آن حل می‌کند.

 

اسرار تجاری

هر نوع اطلاعات ارزشمندی است که دارای ارزش اقتصادی باشد که مختص به اشخاص  است . روش‌هایی که خود شرکت فقط با تکنیک‌های آن آشناست و شیوه خاصی را بدون اینکه دیگران در مورد چیزی بدانند، به کار گرفته است.

طبق ماده ۶۵ قانون اسرار تجاری شامل اطلاعات و فرمولها، الگوها، نرم‌افزارها، برنامهها و ابزارها و روش تکنیکهای فرآیند تالیف‌های منتشر شده، روش‌های انجام کار و داد و ستد، فنون

نقشه‌ها، فراگردها، اطلاعات مالی، فهرست مشتریان، طرح تجاری و امثال آن است که به طور مستقل دارای ارزش اقتصادی است و در دسترس عموم قرار ندارد و تلاش‌های معقولانه‌ای  برای حفظ و حراست آن انجام شده است.

 

 کپی رایت قانون حمایت از مصنفان، مولفان و هنرمندان مصوب ۱۳۴۸ بیان می‌کند:

 هر شخصی قسمتی یا تمام اثر متعلق به دیگری را مورد حمایت قانون است به نام خود یا به نام پدیدآورندگان دیگر، بدون اجازه یا عالما و عامدا  به شخص دیگری غیر از پدید آورنده  نشر دهد یا عرضه کند به حبس تأدیبی از ۶ ماه تا ۳  سال محکوم خواهد شد.

 

با توجه به حقوق  مالکیت فکری ،در صورت لزوم باید قراردادهای حفظ مالکیت فکری  را نیاز دارند  باید منعقد شوند . قرارداد حمایت از مالکیت فکری و معنوی ممکن از طریق قرارداد جداگانه نوشته شود. این قرارداد مخصوص زمانی است که مالکیت می‌خواهد به شخص دیگری واگذار شود که در آن باید قیمت، تاریخ واگذاری، حقوق و تعهدات ناشی از دو طرف قرارداد، تضمینات و طریقه جبران خسارت به این قرارداد و نوشته شود که به آن قرارداد عدم رقابت می‌گویند.

 

 قرارداد NDA یا قرارداد محرمانگی

 

اطلاعات این قرارداد را هم از نظر قانونی و هم از نظر شرکت  محرمانه تلقی می‌شوند و در اختیار سایر افراد که با آن کار می‌کنند قرار می‌گیرد و آنها نباید آن را فاش کنند. ضمانت اجرای هر دو قرارداد، جریمه نقدی است.

 

 سازمان مالکیت فکری و معنوی زیر مجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

 

 موسسه حقوقی دیاکو در کرج ثبت نام تجاری ،ثبت علامت تجاری و لوگو ، ثبت برند و هر نوع مالکیت فکری را برای شما عزیزان با مناسب‌ترین قیمت کوتاهترین مدت زمان به صورت آنلاین انجام می‌دهد.

کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین