هلدینگ دیاکو


دپارتمان تخصصی ثبت برند

علامت تجاری به ‌نشانی گفته می‌شود که باعث تشخیص یک محصول از محصولات مشابه دیگر گردد. این نشان با علامت‌هایی مانند کلمه، حرف، عدد، ترسیمات سه بعدی، اشکال هندسی هستند که باعث توانایی تشخیص یک کالا از کالای دیگر می‌شوند.

 

مطالعه بیشتر:

برای استفاده از کسب و کارهای بین المللی، علامت تجاری به منظور متمایز کردن محصولات مهم است. حمایت از علامت تجاری از طریق موافقت‌نامه مادرید انجام می‌شود. برای آسان شدن ثبت بین المللی و حقوق ناشی از آن کشورهای عضو کنوانسیون پاریس اتحادیه بین المللی را جهت حمایت از مالکیت صنعتی تشکیل داده و در آن سیستم مادرید را به عنوان دستورالعمل ثبت بین المللی علائم تجاری تصویب نموده‌اند.

 

چگونگی ثبت علامت تجاری در موافقتنامه مادرید

 

تماس با کارشناسان امور ثبتی موسسه حقوقی دیاکو

 

انعقاد قرارداد و تحویل مدارک به کارشناسان

 

ارسال فرم‌های تکمیل شده به کشورهای مورد نظر متقاضی

 

دریافت پاسخ قبول یا رد  از کشور مورد نظر

 

ارسال فرم برای ثبت نهایی علامت تجاری

 

ارائه گواهی بین المللی

 

داشتن کارت بازرگانی

 

گواهی علامت تجاری  بین المللی ابتدا باید در ایران توسط متقاضی به ثبت رسیده باشد. در صورت عدم ثبت می‌توان به موسسه حقوقی دیاکو در کرج مراجعه نمایید.

 

ثبت برند
ثبت برند

 

علامت تجاری بین المللی چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

 

علامت تجاری بین المللی  مالکان را از حمایت‌های قانونی برخوردار می‌سازد و از آنها برای تمایز کالا یا خدمات خود از آن استفاده می‌نماید و یا با  گرفتن وجه، شخص دیگری مجاز به استفاده از علائم خاص را می‌نماید.

 

دوره اعتبار قانونی علامت تجاری بین المللی ده سال می‌باشد که می‌توان آن را به دفعات نامحدود و پرداخت هزینه‌های پیش‌بینی‌شده در مقررات تمدید نمود.

 

حمایت از علائم تجاری باعث شهرت و منافع مادی حاصل از محصول برای صاحبان حقوق  می‌گردد. به علاوه از جعل  علامت تجاری و رقابت‌های غیر قانونی و خدمات نامرغوب ممانعت به عمل می‌آید.

 

حمایت از علائم تجاری توسط دادگاه صورت می‌پذیرد. دادگاه قادر است از هرگونه تخلفات انجام شده روی علامت تجاری مانع شود.

 

علائم تجاری باعث شناخت کالا و خدمات در سطح جهان می‌شود و موجب ابتکار عمل و کارآفرینی می‌گردد.

 

علائم چه نوع علائم تجاری قابل ثبت دارند؟

علامت‌های تجاری قابل ثبت در جهان تقریبا نامحدود هستند. مطابق قانون مصوب کشورها علائم تجاری ممکن است متشکل از یک یا چند کلمه ، عدد و  حروف باشد و برگرفته شده از اشکال سه بعدی، نمادهای صوتی، اصوات موسیقی و  رایحه یا رنگ متمایز کننده باشد.

علاوه بر این علامت تجاری که مبدا کالا یا خدمات را معین می‌کند ،چند دسته علامت دیگر نیز وجود دارد.

علائم جمعی علامتی که به  انجمن‌ها و کانون‌هایی مانند حسابداران و مهندسان و معماران می‌باشد، به طوری که اعضای آن توسط این علامت، خود را در سطح مجموعه یا انجمن معرفی می‌نمایند.

 

علائم تائیدی که هر کسی که بتواند محصول تولید نماید که  آن محصول  دارای استانداردهای تعیین شده باشد. مثلا ایزو ۹۰۰۲ که در جهان کاملاً شناخته شده و مقبول می‌باشد.

 

 چگونگی ثبت علامت تجاری بین المللی

 

ابتدا علامت تجاری بین المللی باید در کشور مبدا به ثبت برسد. این ثبت پیش نیاز ثبت بین المللی علائم تجاری در کشور های عضو سیستم مادرید است که است که ابتدا باید در کشور  مبدا  از طریق اداره مالکیت صنعتی باید ثبت شود.

 

ثبت علامت تجاری یا برند به لاتین (خارجی)

 

در  ثبت علامت تجاری یا برند لاتین، عبارتهای لاتین در آن استفاده می‌شود و هدف اصلی علائم تجاری لاتین موضوع صادرات و واردات است. به همین دلیل اغلب کشورها و اشخاصی برای ثبت علامت تجاری اقدام می‌کند که نیاز به دریافت کارت بازرگانی و موضوعات تجاری دارند.

کسانی می‌توانند برای ثبت نام علامت تجاری به لاتین اقدام می‌کنند که قبلاً کارت بازرگانی خود را گرفته باشند.

 

بزرگ‌ترین تفاوت ثبت علامت تجاری یا برند لاتین با فارسی این است که زمان ثبت برند لاتین به غیر از استعلام در ایران، باید به صورت بین المللی نیز مورد استعلام واقع شود. به همین جهت مدت زمان بیشتری برای استعلام بین المللی لازم است. همچنین برند یا علامت تجاری باید با استانداردهای توافق شده در استاندارد مادرید نیز همخوانی داشته باشد.

 

ثبت برند یا علامت تجاری به لاتین با ثبت علامت تجاری بین المللی، متفاوت است و ثبت برند و علائم تجاری لاتین مراحل پیچیده تری نسبت به ثبت علامت تجاری بین المللی  دارد.

مدت زمان  اعتراض به ثبت علائم تجاری ۳۰ روز کاری است .

اگر فرد بخواهد چندین علامت تجاری را با هم به ثبت رساند برای هر کدام اظهارنامه جداگانه لازم است. اگر اظهارنامه رد شود ثبت اعتراض از طریق طرح هایی در کمیسیون قابل پیگیری است.

 

در صورت دریافت گواهی ثبت علائم تجاری یا برند نیاز به کارت بازرگانی خواهد داشت که از حروف لاتین خارجی استفاده شده باشد، در غیر این صورت اگر برند فارسی باشد، نیاز به ارائه کارت بازرگانی نیست.

 

موسسه حقوقی دیاکو در تمامی مراحل ثبتی مانند برند، ثبت اختراع و علامت تجاری، ثبت علامت تجاری بین المللی، ثبت علائم تجاری به لاتین، ثبت شرکت  و غیره با وکلای متخصص همراه همیشگی شماست.

کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین