هلدینگ دیاکو


دپارتمان تخصصی ثبت شرکت

شرکت سهامی بخش اول

مهم‌ترین و بزرگترین نوع سازمان تجاری جهان شرکتهای سهامی هستند که به چند دلیل اهمیت زیادی دارند.

اول: شخصیت حقوقی شرکتهای سهامی، مستقل از مالکان است و تعداد شرکا در این شرکت معمولا زیاد است، در نتیجه سرمایه این شرکت‌ها به میزان زیادی است.

دوم: مسئولیت شرکا نسبت به سهامی است که در شرکت دارند و در مقابل طلبکاران بیشتر از آن مسئولیتی ندارند.

سوم: تمام اعمال و معاملات این شرکت‌ تجاری محسوب می‌شود و این خصوصیات امتیازاتی برای این شرکتها در پی دارد که شامل افزایش سرمایه و کمی خطر می‌شود، زیرا با کثرت سرمایه  امکان انجام معامله پروژه ای را برای این شرکت آسان ساخته و به فرض ورشکستگی شریک، خطر آن برای شرکا قابل ملاحظه نیست، به  این علت تاجران زیادی در این شرکت‌ها سرمایه گذاری می‌کنند، اگر تعدادی از تاجران ورشکسته شوند، شرکت ضرر کمی متحمل می‌گردد.  

تقسیم سرمایه شرکت‌های سهامی
سرمایه شرکت‌های سهامی برخلاف دیگر شرکت‌ها  سهام  به قسمت مساوی تقسیم می‌شود، و یکی از جهات افتراق شرکت، نوع و میزان مسئولیتی است که شرکا دارند، در صورت طلبکار بودن  در این شرکت‌ها، مسئولیت شرکا به میزان سرمایه آنهاست ،هر چند بدهی شرکت چندین برابر سرمایه باشد.

بعضی از خصوصیات انحصاری شرکت‌های سهامی
تجاری‌ بودن عملیات شرکت‌های سهامی که در قانون اشاره‌ای به تجاری بودن آن نشده، اما این امر بسیار بدیهی است، زیرا طبق ماده ۲ قانون تجارت خرید و یا تحصیل هر گونه مال منقول را تجاری می‌داند و همچنین ماده قانون ۴ این قانون اعلام می‌دارد، معاملات غیر منقول به هیچ وجه تجاری محسوب نمی‌شود.

اما به منظور توسعه، عمران و آبادی ،اصلاحی ماده ۲ شرکت‌های سهامی ،مقرر داشته شرکت  سهامی شرکت بازرگانی محسوب می‌شود ،هر چند عملیات آن امور بازرگانی نباشد، مانند عملیات غیرمنقول از قبیل( خانه سازی ،سد سازی، و احداث اتوبان ) که با این وجود این شرکتها بازرگانی محسوب می‌شود، و این خصوصیت منحصر به فرد شرکت‌های سهامی است و سایر شرکت‌ها از این امتیاز برخوردار نیستند.

در پایان آنچه در بالا در مورد شرکت های سهامی گفته شد، تنها قسمت کوچکی در مورد این شرکت بود برای آشنا شدن بقیه مسائل حقوقی این شرکت و انواع آن ادامه قسمت بعدی را مطالعه فرمایید تا مهارت لازم را جهت آشنا شدن با انواع شرکت‌های سهامی به دست آورید .

 

شرکت سهامی قسمت دوم ( ادامه مطلب ... )

 


ثبت شرکت دیاکو ، ثبت شرکت در کرج ، ثبت شرکتهای کرج ، ثبت شرکت سهامی عام ، ثبت شرکت سهامی خاص درکرج

این مقاله در واحد مارکتینگ هلدینگ بین المللی دیاکو تهیه و منتشر می شود .

نویسنده : محسن ابراهیمیان زند

تاریخ : 17 / 02 / 1398

 

کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین