هلدینگ دیاکو


دپارتمـان تخصصـی وکالت

ممنوع الخروج یک مرد بدهکار وسیله‌ای است که او را جهت پرداخت بدهی تحت فشار قرار می‌دهد. زن با داشتن سند رسمی ازدواج می‌تواند از طریق اداره ثبت اسناد مطالبه مهریه نماید. در این صورت او باید به دفتر ازدواجی که عقد در ثبت شده مرجعه نماید و تقاضای صدور اجرائیه کند. پس ازصدور اجراییه به اداره ثبت اسناد مراجعه می‌کند از آنجا می‌توان اموال مرد را توقیف و هم او را ممنوع الخروج کرد.

مطالب بیشتر:

 

در چه مواقعی ممنوع الخروجی مرد رفع می‌شود؟

ممنوع الخروجی مرد در مواردی که مرد نسبت بدهی خود اقدام نماید. یا زن از تقاضای ممنوع‌الخروجی همسرش منصرف شود، رفع می‌شود.

به استناد ماده ۲۳  قانون محکومیت‌های مالی در هر دعوی حقوقی از جمله مهریه، پس از صدور رای محکومیت مهریه و یا تقسیط نشدن مهریه توسطمرد،  زن می‌تواند از دادگاه صادر کننده رای  تقاضای صدور قرار ممنوع الخروجی شوهر را درخواست نماید. دادگاه تکلیف به پذیرش دارد، مگر اینکه مهریه پرداخت شود یا رفع  اعسار مرد برای پرداخت مهریه پذیرفته شود.  اگر شوهر تامین مناسبی به دادگاه بسپارد رفع ممنوع الخروجی صادر می‌شود.

 

ممنوع‌الخروج کردن مرد برای مهریه
ممنوع‌الخروج کردن مرد برای مهریه

آیا اداره ثبت  اسناد حق اخذ وثیقه را در این شرایط از مرد دارد ؟

 

اداره ثبت اسناد حق اخذ وثیقه را ندارد. هرچند قبول وثیقه مناسب با میزان دین و رفع ممنوع‌الخروجی بدون اشکال است و حقی از بستانکار ضایع نمی‌شود.

 

ممنوع الخروجی مرد در صورتی لازمه شغلش خارج شدن از کشور است، چگونه است؟

 

اگر لازمه شغل مرد طوری باشد که برای که در حرفه خود لازم است به خارج  از کشور برود، در این شرایط پس از احراز شرایط خاص مانند کسانی  که به خاطر ماموریت‌های سازمان‌های دولتی خروج آنها از کشور الزامی است، ممنوع الخروجی آنها رفع می‌شود .

 

آیا مرد معسر نیز ممنوع الخروج می‌شود؟

 

هر مردی که حکم اعسار می‌گیرد و بدهکار مهریه است و درخواست حکم تقسیط بدهی بدهد به لحاظ ادعای اعسار به جای اینکه کل معریه را یک جا بپردازد، درخواست تقسیط بدهی را می‌نماید. در این صورت  تا آخرین قسط بدهی پرداخت نشده باشد، رفع ممنوع الخروجی ممکن نیست.

 

 تبصره - در خصوص سفر واجب که واجب بودن آن از قبل ثابت شده باشد و سفرهای درمانی واجب و ضروری دادگاه موقتا به مرد اجازه خروج از کشور می‌دهد.

 

آیا ممنوع الخروجی بابت مهریه محدوده زمانی خاصی دارد؟

 

ممنوع الخروجی مرد بابت مهریه محدود زمانی خاصی ندارد. تا زمانی که از طرف بدهکار موجبات پرداخت بدهی فراهم نشود، نمی‌توان ممنوع الخروجی را دفع کرد، اگرچه سالیان درازی از آن بگذرد.

 

 آیا مرد قبل از ممنوع الخروج شدن در جریان این موضوع قرار می‌گیرد؟

 

متاسفانه در سال‌های اخیر با افزایش مهریه‌های سنگین، کمترین آسیب ازدواج ممنوع الخروجی مرد است. حتی اگر مرد کمترین مالی نداشته باشد. گاهی اوقات مرد به خاطر درمان یا شرایط کاری ناگزیر به خروج از کشور است که در این شرایط دچار مشکل می‌شود، زیرا اجراییه صادر شده به نشانی و آدرس ثبت شده در عقدنامه فرستاده می‌شود ، در حالی که ممکن است آدرس منزل تغییر  پیدا کرده باشد و این موضوع را به دفترخانه اطلاع نداشته باشد، به همین جهت زمانی که به فرودگاه مراجعه می‌نماید از ممنوع الخروجی خود آگاه می‌شود و به لحاظ کوتاه بودن فرصت، وقتی برای پرداخت بدهی ندارد.

 

چه راهی برای حل این مشکل وجود دارد؟

 

توصیه می‌شود در زمانی که  مرد احتمال صدور اجرائیه از طرف همسر خود را می‌دهد  و آدرس درج شده در عقدنامه با محل زندگی مرد متفاوت است، به دفترخانه  ازدواج مراجعه کرده و آدرس واقعی خود را اطلاع دهد، تا به خاطر عدم اطلاع محتمل زیان‌های جبران‌ناپذیر نگردد.

 

 

 زن در قبال چه میزان طلب می‌تواند شوهر خود را ممنوع‌الخروج کند؟

 

 زندان  پس از شناسایی اموال شوهرش و یا ارزیابی هر یک از اموالش می‌تواند بازداشت آنها را طلب ‌کند. در صورتی که اموال شوهر پاسخگویی قسمتی از طلب باشند، به منظور بقیه طلب

می‌تواند ممنوع خروج شوهرش را درخواست  نماید.

 

آیا مرد پس از پرداخت  طلب همسرش باید جریمه به دولت بپردازد؟

 

بله، مرد پس از پرداخت طلب حق الاجرا  حقوق دولتی که نیم عشر است به آن تعلق می‌گیرد، باید بپردازد. اداره اجرا می‌تواند بابت حق اجرای وصول نشده به بدهکار را ممنوع الخروج نماید.

 

موسسه حقوقی دیاکو در کرج دارای وکلای مجرب وکالت دعاوی حقوقی، ثبت شرکت، ثبت برند، طراحی سایت و جواز تاسیس کارخانه‌جات و تمامی کارهای حقوقی شما را  به بهترین وجه و با قیمت ارزن در کوتاهترین زمان ممکن به انجام می‌رساند.

کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین