هلدینگ دیاکو


دپارتمـان تخصصـی وکالت

مطالبه مهریه بعد از طلاق چگونه است؟

یکی از حقوقی که زن صاحب آن است داشتن حق مهریه است. حق مهریه ربطی به طلاق ندارد یعنی آنکه زن می‌تواند بعد از اجرای حکم طلاق خواستار حق مهریه خود شود. بر اساس قوانین مدنی، مهریه باید مالیت داشته باشد یعنی بتوان آن را به تملک خود درآورد. مهریه در زمان اجرای عقد نکاح تعیین می‌شود و به دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می شود.

مطالبه مهریه بعد از طلاق


در حالت عندالمطالبه، زن می‌تواند تا زمانی که مهریه به وی داده نشده باشد از تمکین همسر خود خودداری کند. در حالت دوم یعنی عندالاستطاعه، زن این حق را ندارد که مرد خود را مجبور کند تا به مهریه را پرداخت نماید و آن بر اساس استطاعت مرد تعیین می‌شود.


بر اساس قانون مدنی دو نوع طلاق وجود دارد: طلاق رجعی و طلاق بائن

در طلاق رجعی مرد این حق را دارد تا در زمان عده زن (که سه ماه و ده روز است) به همسر خود رجوع کرده و مجددا زندگی زناشویی خود را شروع کنند.

اما در طلاق بائن مرد حق بازگشت ندارد و در صورت تمایل به زندگی با زن باید دوباره با وی ازدواج کند. زن در مدت زمان عده خود می‌تواند از بخشش مهریه خود خودداری کند اما در این صورت طلاق وی از حالت رجعی به بائن تبدیل می‌شود.

از جمله موارد مهم این است که ازدواج مجدد زن مانع از گرفتن مهریه قبلی نمی‌شود. مهریه باید بر اساس نزخ روز تعیین شود. اگر زوج نتواند مهریه را بپردازد دادگاه حکم جلب وی را صادر خواهد کرد. در ضمن همسر می‌تواند اموالی از همسر خود را به دادگاه معرفی کرده تا قسمتی از مهریه با ان پرداخت شود.

از جمله مدارک مورد نیاز جهت دعوی مهریه می‌تواند به مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی، سندنامه طلاق و یا هر سندی که میزان مهریه را ثابت کند اشاره کرد.

کلید واژگان : وکیل در کرج ، وکیل طلاق در کرج ، طلب مهریه در کرج ، راههای دریافت مهریه ، مطالبه مهریه بعد از طلاق چگونه است ، مطالبه مهریه بعد از طلاق

 


 

دیاکو با همکاری برترین وکلای پایه یک دادگستری می تواند شما را در احقاق حقتان یاری نماید . ما برترین وکیل های تخصصی دعاوی خانواده را در کرج گرد هم آورده ایم و می توانیم در کمترین زمان ممکن ، در صورت داشتن شرایط لازم ، مهریه شما را بعد از طلاق مطالبه نماییم .

شماره تلفن رزرو و تعیین وقت مشاوره با وکیل در کرج : 02632400680

 


دیاکو برترین مرکز حقوقی وکلا در استان البرز

 

مطالب مرتبط: آیا درخواست طلاق از طرف زن ممکن است؟
کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین