هلدینگ دیاکو


دپارتمـان تخصصـی وکالت

سفته یک سند تجاری است که به موجب آن صادر کننده سفته تعهد می‌کند، مبلغ معینی را در تاریخ معین و در وجه حامل یا در وجه شخص معین یا به حواله کرد، پرداخت کند. حواله کرد در سفته به این معناست که دارنده سفته اختیار دارد آن را به شخص دیگری واگذار کند.

مطالب مرتبط:

در این صورت صادر کننده سفته  در مقابل شخصی که سند نام  به او انتقال یافته است، تعهد خواهد داشت.

سفته چیست؟
سفته چیست؟

 

در ابتدا سفته فقط بین دو نفر است که شامل صادر کننده و دارنده می‌شود. دارنده سفته را می‌تواند آن را به شخص دیگری واگذار کند. به این ترتیب اشخاص دیگر نیز وارد تعهدات ناشی از سفته می‌شوند.

سفته باید دارای مهر یا امضا باشد و همچنین باید دارای تاریخ صدور باشد. مبلغ باید توسط صادر کننده با حروف و عدد نوشته و پرداخت شود.

سفته می‌تواند در  وجه حامل صادر شود. در صورتیکه تاریخ پرداخت با تعطیل رسمی مصادف شود، باید روز بعد از تعطیل پرداخت صورت گیرد.

برای نوشتن سفته به غیر از مبلغی که روی آن نوشته شده است، صادر کننده باید حتما مبلغ مورد نظر خود را بر روی آن درج کند و با حروف بنویسد. نوشتن مبلغ سفته به حروف مانع از سوء استفاده از سفته  خواهد شد.

صادر کننده باید طبق قانون، تاریخ صدور سفته را قید نماید، وگرنه سند ارزش تجاری خود را از دست می‌دهد. این تاریخ باید شامل روز، ماه و سال باشد. در صورتی که تاریخ سفته تعیین نشود و سفته حال خواهد بود و دارنده سفته هر زمان که بخواهد می‌تواند آن را مطالبه کند. پس بهتر است تاریخ هم به عدد به حروف نوشته شود.

امضا یا مهر  صادرکننده به منزله این است که بدهکار بودن خود را تایید می‌کند. درجه تمام این موارد در سفته توسط خود صادرکننده ضروری است. بر روی سفته مبلغ نوشته شده است. برای مثال تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال روی صفحه نوشته شده است.

نام گیرنده سفته  و یا طلبکار در سفته باید نوشته شود. در صورتی که نام طلبکار یا گیرنده نوشته نشود، سفته در وجه حامل محسوب می‌شود. کسی که سند در دست او باشد، می‌تواند وجه آن را مطالبه کند است. پس بهتر از نام گیرنده سفته حتما قید شود.

برای به اجرا گذاشتن سفته باید به اداره واخواست به دادگستری مراجعه نمایید. در  نسخه اول واخواست سفته باید دارنده سفته تمام مشخصات سفته دقیقا در آن  واخواست بنویسد که با آن برگه واخواست  می‌توانید از دادگاه  به مطالبه وجه آن اقدام نمایید. یک نسخه در دادگاه باقی می‌ماند و نسخه آخر به وسیله مامور ابلاغ به  دست به صادر کننده  سفته خواهد رسید.

واخواست سفته باید ظرف ۱۰ روز بعد از تاریخ سررسید، توسط دارنده سفته از دادگاه مطالبه شود.

در این  صورت که دارنده سفته می‌تواند تمام اموال طرف دعوا را قبل  از صدور حکم توقیف کند و  یا در صورت نداشتن اموال تقاضای بازداشت شخص محکوم را بنماید.

اگر سفته توسط چند نفر امضا شود و  دارنده سفته نمی‌داند به کدام یک مراجعه کند، باید چه کاری انجام دهد؟

قانون در این زمینه می‌گوید اولین کسی سفته را امضا کرده و نیز ظهرنویس‌ها همگی در مقابل سفته مسئولیت تضامنی دارند.

یعنی اگر دارنده سفته در صورت عدم پرداخت یکی از امضا کنندگان، به هر کدام از آنها که بخواهد، یا به دو یا چند نفر آخر مراجعه کند،‌ مبلغ سفته را  می‌تواند درخواست کند و تمامی  ظهرنویس‌ها ‌(امضاکنندگان) مسئول پرداخت وجه سفته هستند.

بعد از واخواست زمان بین  ۴۰ روز تا ۲ ماه وقت لازم است که سفته واخواست توسط اداره واخواست به صادر‌کنندگان آنها ابلاغ شود.

 سفته بدون تاریخ اعتبار ندارد و همچنین در صورت عدم ذکر نام شخص نیز همین طور است. اصلاً سفته محسوب نمی‌شود، سفید امضا محسوب می‌شود و فاقد اعتبار قانونی است.

اگر مبلغ صفحه زیر ۲۰ میلیون تومان باشد، دارنده سفته باید به شورای حل اختلاف مراجعه نماید.

اگر پشت نویسی برای وکالت در وصول سفته باشد، باید این موضوع پشت سفته تصریح  شود و به امضای ظهرنویس برسد.

موسسه حقوقی دیاکو  در کرج با وکلای حرفه‌ای در حل تمامی مشکلات حقوقی شما مانند چک، سفته، برات، ثبت شرکت، ثبت برند، طراحی سایت و غیره پشتیبان شماست.

کرج | میدان شاه عباسی | شهدای دانشجو | مجتمع اداری امیر | طبقه دوم
02632400680 - 02632207510
09120594830 - 09120475112
02632400680
بالا
پایین